Un ve Unlu Mamuller Teknolojisi (2 Yıllık) Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 2026
2026 YKS'de Un ve Unlu Mamuller Teknolojisi bölümü 3 üniversitede 3 programla yer aldı (3 devlet programı) ve toplam 105 kontenjan sundu. En yüksek taban puan 262,644 (başarı sırası 1.320.715) ile Necmettin Erbakan Üniversitesi (Konya), en düşük taban puan 235,752 (başarı sırası 1.702.557) ile Kastamonu Üniversitesi programına ait.
Üniversitelere göre Un ve Unlu Mamuller Teknolojisi
| Üniversite / Program | Yıl | Kont. | Yer. | Yer./Kont. | Taban puan | Başarı sırası |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Necmettin Erbakan Üniversitesi (Konya) Un ve Unlu Mamuller Teknolojisi, Konya TYTDevlet | ||||||
| 2026 | 45 | 47 | 47/45 | 262,644 | %9 zorlaştı1.320.715 | |
| 2025 | 40 | 41 | 41/40 | 255,882 | 1.456.381 | |
| 2024 | 40 | 41 | 41/40 | 245,962 | 1.723.384 | |
| 2023 | 40 | 41 | 41/40 | 229,988 | 1.978.449 | |
| Gaziantep Üniversitesi Un ve Unlu Mamuller Teknolojisi, Gaziantep TYTDevlet | ||||||
| 2026 | 35 | 36 | 36/35 | 250,230 | %10 zorlaştı1.495.803 | |
| 2025 | 30 | 31 | 31/30 | 241,831 | 1.662.715 | |
| 2024 | 30 | 31 | 31/30 | 233,294 | 1.951.069 | |
| 2023 | 30 | 31 | 31/30 | 236,805 | 1.850.125 | |
| Kastamonu Üniversitesi Un ve Unlu Mamuller Teknolojisi, Kastamonu TYTDevlet | ||||||
| 2026 | 25 | 26 | 26/25 | 235,752 | yeni1.702.557 | |
| 2025 | — | — | — | — | — | |
| 2024 | — | — | — | — | — | |
| 2023 | — | — | — | — | — | |
Her programın 4 yılı alt alta; vurgulu satır sıralamada kullanılan yıl. Başarı sırası küçüldükçe girmek zorlaşır: ▼ zorlaştı, ▲ kolaylaştı (bir önceki yıla göre). Kont.: kontenjan, Yer.: yerleşen.
Yıllara göre Un ve Unlu Mamuller Teknolojisi taban puanları
| Yıl | Program | Kontenjan | En yüksek puan | En düşük puan | En iyi sıra | Taban sıra |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 3 | 105 | 262,644 | 235,752 | 1.320.715 | 1.702.557 |
| 2025 | 2 | 70 | 255,882 | 241,831 | 1.456.381 | 1.662.715 |
| 2024 | 2 | 70 | 245,962 | 233,294 | 1.723.384 | 1.951.069 |
| 2023 | 2 | 70 | 236,805 | 229,988 | 1.850.125 | 1.978.449 |
Her yıl, o yıl öğrenci alan tüm programları kapsar; sonradan kapanan programlar ÖSYM yerleştirme tablolarından eklenir. Kontenjan genel kontenjandır. KKTC uyruklu ve MTOK kontenjanları puan ve sıraya katılmaz. Başarı sırası yayımlanmamış bir program en yüksek ya da en düşük puanlıysa sıra gösterilmez (—).
Un ve Unlu Mamuller Teknolojisi hakkında sık sorulanlar
Un ve Unlu Mamuller Teknolojisi taban puanı 2026 kaç?
2026 YKS'de Un ve Unlu Mamuller Teknolojisi bölümünün en yüksek taban puanı 262,644 (Necmettin Erbakan Üniversitesi (Konya)), en düşük taban puanı 235,752 (Kastamonu Üniversitesi).
Un ve Unlu Mamuller Teknolojisi başarı sıralaması kaç?
2026 yılında Un ve Unlu Mamuller Teknolojisi için en iyi başarı sırası 1.320.715, taban (en düşük) başarı sırası 1.702.557 oldu. Bir önceki yıl taban sıra 1.662.715 idi.
Un ve Unlu Mamuller Teknolojisi kaç net ile girilir?
2025 yılında Un ve Unlu Mamuller Teknolojisi bölümünün en kolay programına son yerleşen öğrencinin netleri TYT 19,5, en zor programına son yerleşenin netleri TYT 22,75 idi.
Un ve Unlu Mamuller Teknolojisi kaç üniversitede var?
2026 itibarıyla Un ve Unlu Mamuller Teknolojisi 3 üniversitede 3 programla bulunuyor; bunların 3 tanesi devlet üniversitesi programı. Toplam kontenjan 105.
Un ve Unlu Mamuller Teknolojisi için başarı sırası şartı var mı?
2026 ÖSYM kılavuzunda Un ve Unlu Mamuller Teknolojisi programları için başarı sırası şartı görünmüyor.