Talaşlı Üretim Teknikerliği (2 Yıllık) Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 2026
2026 YKS'de Talaşlı Üretim Teknikerliği bölümü 4 üniversitede 4 programla yer aldı (4 devlet programı) ve toplam 195 kontenjan sundu. En yüksek taban puan 290,448 (başarı sırası 955.857) ile Kırıkkale Üniversitesi, en düşük taban puan 248,283 (başarı sırası 1.523.598) ile Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi programına ait.
Üniversitelere göre Talaşlı Üretim Teknikerliği
| Üniversite / Program | Yıl | Kont. | Yer. | Yer./Kont. | Taban puan | Başarı sırası |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kırıkkale Üniversitesi Talaşlı Üretim Teknikerliği, Kırıkkale TYTDevlet | ||||||
| 2026 | 35 | 36 | 36/35 | 290,448 | %19 zorlaştı955.857 | |
| 2025 | 55 | 57 | 57/55 | 275,343 | 1.174.981 | |
| 2024 | — | — | — | — | — | |
| 2023 | 55 | 57 | 57/55 | 299,496 | 888.704 | |
| Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Talaşlı Üretim Teknikerliği, Çanakkale TYTDevlet | ||||||
| 2026 | 55 | 57 | 57/55 | 269,023 | %21 zorlaştı1.232.418 | |
| 2025 | 50 | 52 | 52/50 | 249,117 | 1.555.672 | |
| 2024 | — | — | — | — | — | |
| 2023 | 50 | 52 | 52/50 | 299,704 | 886.160 | |
| Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Talaşlı Üretim Teknikerliği, Osmaniye TYTDevlet | ||||||
| 2026 | 55 | 57 | 57/55 | 249,075 | %18 zorlaştı1.512.221 | |
| 2025 | 50 | 52 | 52/50 | 229,909 | 1.836.320 | |
| 2024 | — | — | — | — | — | |
| 2023 | 50 | 52 | 52/50 | 252,444 | 1.572.872 | |
| Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Talaşlı Üretim Teknikerliği, Erzincan TYTDevlet | ||||||
| 2026 | 50 | 52 | 52/50 | 248,283 | %21 zorlaştı1.523.598 | |
| 2025 | 45 | 47 | 47/45 | 223,464 | 1.926.298 | |
| 2024 | — | — | — | — | — | |
| 2023 | 45 | 47 | 47/45 | 234,165 | 1.899.233 | |
Her programın 4 yılı alt alta; vurgulu satır sıralamada kullanılan yıl. Başarı sırası küçüldükçe girmek zorlaşır: ▼ zorlaştı, ▲ kolaylaştı (bir önceki yıla göre). Kont.: kontenjan, Yer.: yerleşen.
Yıllara göre Talaşlı Üretim Teknikerliği taban puanları
| Yıl | Program | Kontenjan | En yüksek puan | En düşük puan | En iyi sıra | Taban sıra |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 4 | 195 | 290,448 | 248,283 | 955.857 | 1.523.598 |
| 2025 | 4 | 200 | 275,343 | 223,464 | 1.174.981 | 1.926.298 |
| 2024 | 0 | — | — | — | — | — |
| 2023 | 4 | 200 | 299,704 | 234,165 | 886.160 | 1.899.233 |
Her yıl, o yıl öğrenci alan tüm programları kapsar; sonradan kapanan programlar ÖSYM yerleştirme tablolarından eklenir. Kontenjan genel kontenjandır. KKTC uyruklu ve MTOK kontenjanları puan ve sıraya katılmaz. Başarı sırası yayımlanmamış bir program en yüksek ya da en düşük puanlıysa sıra gösterilmez (—).
Talaşlı Üretim Teknikerliği hakkında sık sorulanlar
Talaşlı Üretim Teknikerliği taban puanı 2026 kaç?
2026 YKS'de Talaşlı Üretim Teknikerliği bölümünün en yüksek taban puanı 290,448 (Kırıkkale Üniversitesi), en düşük taban puanı 248,283 (Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi).
Talaşlı Üretim Teknikerliği başarı sıralaması kaç?
2026 yılında Talaşlı Üretim Teknikerliği için en iyi başarı sırası 955.857, taban (en düşük) başarı sırası 1.523.598 oldu. Bir önceki yıl taban sıra 1.926.298 idi.
Talaşlı Üretim Teknikerliği kaç net ile girilir?
2025 yılında Talaşlı Üretim Teknikerliği bölümünün en kolay programına son yerleşen öğrencinin netleri TYT 3,75, en zor programına son yerleşenin netleri TYT 31,25 idi.
Talaşlı Üretim Teknikerliği kaç üniversitede var?
2026 itibarıyla Talaşlı Üretim Teknikerliği 4 üniversitede 4 programla bulunuyor; bunların 4 tanesi devlet üniversitesi programı. Toplam kontenjan 195.
Talaşlı Üretim Teknikerliği için başarı sırası şartı var mı?
2026 ÖSYM kılavuzunda Talaşlı Üretim Teknikerliği programları için başarı sırası şartı görünmüyor.