Süt ve Besi Hayvancılığı (2 Yıllık) Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 2026
2026 YKS'de Süt ve Besi Hayvancılığı bölümü 11 üniversitede 11 programla yer aldı (11 devlet programı) ve toplam 355 kontenjan sundu. En yüksek taban puan 262,802 (başarı sırası 1.318.539) ile Ankara Üniversitesi, en düşük taban puan 232,504 (başarı sırası 1.748.320) ile Ardahan Üniversitesi programına ait.
Üniversitelere göre Süt ve Besi Hayvancılığı
| Üniversite / Program | Yıl | Kont. | Yer. | Yer./Kont. | Taban puan | Başarı sırası |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Ankara Üniversitesi Süt ve Besi Hayvancılığı, Ankara TYTDevlet | ||||||
| 2026 | 35 | 36 | 36/35 | 262,802 | %9 zorlaştı1.318.539 | |
| 2025 | 30 | 30 | 30/30 | 256,561 | 1.446.520 | |
| 2024 | 30 | 31 | 31/30 | 246,743 | 1.709.681 | |
| 2023 | 30 | 30 | 30/30 | 237,500 | 1.837.228 | |
| Ege Üniversitesi (İzmir) Süt ve Besi Hayvancılığı, İzmir TYTDevlet | ||||||
| 2026 | 30 | 31 | 31/30 | 259,797 | %12 zorlaştı1.360.430 | |
| 2025 | 30 | 31 | 31/30 | 249,522 | 1.549.693 | |
| 2024 | 30 | 31 | 31/30 | 247,320 | 1.699.531 | |
| 2023 | 30 | 31 | 31/30 | 238,536 | 1.818.310 | |
| Dicle Üniversitesi (Diyarbakır) Süt ve Besi Hayvancılığı, Diyarbakır TYTDevlet | ||||||
| 2026 | 35 | 36 | 36/35 | 258,536 | %13 zorlaştı1.378.086 | |
| 2025 | 40 | 41 | 41/40 | 247,661 | 1.577.085 | |
| 2024 | 40 | 41 | 41/40 | 236,014 | 1.901.310 | |
| 2023 | 40 | 41 | 41/40 | 254,296 | 1.541.472 | |
| Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Süt ve Besi Hayvancılığı, Burdur TYTDevlet | ||||||
| 2026 | 35 | 36 | 36/35 | 250,713 | %7 zorlaştı1.488.944 | |
| 2025 | 30 | 31 | 31/30 | 245,482 | 1.609.138 | |
| 2024 | 30 | 31 | 31/30 | 234,652 | 1.926.108 | |
| 2023 | 30 | 31 | 31/30 | 228,734 | 2.002.547 | |
| Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Süt ve Besi Hayvancılığı, Kırşehir TYTDevlet | ||||||
| 2026 | 25 | 26 | 26/25 | 249,625 | %14 zorlaştı1.504.416 | |
| 2025 | 20 | 20 | 20/20 | 236,085 | 1.747.021 | |
| 2024 | 20 | 21 | 21/20 | 234,140 | 1.935.464 | |
| 2023 | 20 | 21 | 21/20 | 223,461 | 2.105.446 | |
| Gaziantep Üniversitesi Süt ve Besi Hayvancılığı, Gaziantep TYTDevlet | ||||||
| 2026 | 35 | 36 | 36/35 | 244,736 | %9 zorlaştı1.574.224 | |
| 2025 | 30 | 31 | 31/30 | 236,963 | 1.734.058 | |
| 2024 | 30 | 31 | 31/30 | 228,630 | 2.037.231 | |
| 2023 | — | — | — | — | — | |
| Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Süt ve Besi Hayvancılığı, Aydın TYTDevlet | ||||||
| 2026 | 30 | 31 | 31/30 | 244,577 | yeni1.576.555 | |
| 2025 | — | — | — | — | — | |
| 2024 | — | — | — | — | — | |
| 2023 | — | — | — | — | — | |
| Ondokuz Mayıs Üniversitesi (Samsun) Süt ve Besi Hayvancılığı, Samsun TYTDevlet | ||||||
| 2026 | 35 | 36 | 36/35 | 243,957 | %12 zorlaştı1.585.362 | |
| 2025 | 40 | 41 | 41/40 | 231,899 | 1.807.511 | |
| 2024 | 40 | 41 | 41/40 | 232,612 | 1.963.505 | |
| 2023 | 25 | 26 | 26/25 | 221,928 | 2.135.984 | |
| Kafkas Üniversitesi (Kars) Süt ve Besi Hayvancılığı, Kars TYTDevlet | ||||||
| 2026 | 35 | 36 | 36/35 | 240,207 | %6 zorlaştı1.639.013 | |
| 2025 | 30 | 31 | 31/30 | 236,516 | 1.740.653 | |
| 2024 | 30 | 31 | 31/30 | 229,031 | 2.029.887 | |
| 2023 | 20 | 21 | 21/20 | 225,638 | 2.062.588 | |
| Hakkari Üniversitesi Süt ve Besi Hayvancılığı, Hakkari TYTDevlet | ||||||
| 2026 | 30 | 31 | 31/30 | 238,330 | %6 zorlaştı1.665.853 | |
| 2025 | 25 | 26 | 26/25 | 234,231 | 1.773.857 | |
| 2024 | 25 | 26 | 26/25 | 228,397 | 2.041.535 | |
| 2023 | — | — | — | — | — | |
| Ardahan Üniversitesi Süt ve Besi Hayvancılığı, Ardahan TYTDevlet | ||||||
| 2026 | 30 | 31 | 31/30 | 232,504 | yeni1.748.320 | |
| 2025 | — | — | — | — | — | |
| 2024 | — | — | — | — | — | |
| 2023 | — | — | — | — | — | |
Her programın 4 yılı alt alta; vurgulu satır sıralamada kullanılan yıl. Başarı sırası küçüldükçe girmek zorlaşır: ▼ zorlaştı, ▲ kolaylaştı (bir önceki yıla göre). Kont.: kontenjan, Yer.: yerleşen.
Yıllara göre Süt ve Besi Hayvancılığı taban puanları
| Yıl | Program | Kontenjan | En yüksek puan | En düşük puan | En iyi sıra | Taban sıra |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 11 | 355 | 262,802 | 232,504 | 1.318.539 | 1.748.320 |
| 2025 | 9 | 275 | 256,561 | 231,899 | 1.446.520 | 1.807.511 |
| 2024 | 9 | 275 | 247,320 | 228,397 | 1.699.531 | 2.041.535 |
| 2023 | 8 | 225 | 258,230 | 221,928 | — | 2.135.984 |
Her yıl, o yıl öğrenci alan tüm programları kapsar; sonradan kapanan programlar ÖSYM yerleştirme tablolarından eklenir. Kontenjan genel kontenjandır. KKTC uyruklu ve MTOK kontenjanları puan ve sıraya katılmaz. Başarı sırası yayımlanmamış bir program en yüksek ya da en düşük puanlıysa sıra gösterilmez (—).
Süt ve Besi Hayvancılığı hakkında sık sorulanlar
Süt ve Besi Hayvancılığı taban puanı 2026 kaç?
2026 YKS'de Süt ve Besi Hayvancılığı bölümünün en yüksek taban puanı 262,802 (Ankara Üniversitesi), en düşük taban puanı 232,504 (Ardahan Üniversitesi).
Süt ve Besi Hayvancılığı başarı sıralaması kaç?
2026 yılında Süt ve Besi Hayvancılığı için en iyi başarı sırası 1.318.539, taban (en düşük) başarı sırası 1.748.320 oldu. Bir önceki yıl taban sıra 1.807.511 idi.
Süt ve Besi Hayvancılığı kaç net ile girilir?
2025 yılında Süt ve Besi Hayvancılığı bölümünün en kolay programına son yerleşen öğrencinin netleri TYT 18,25, en zor programına son yerleşenin netleri TYT 24,75 idi.
Süt ve Besi Hayvancılığı kaç üniversitede var?
2026 itibarıyla Süt ve Besi Hayvancılığı 11 üniversitede 11 programla bulunuyor; bunların 11 tanesi devlet üniversitesi programı. Toplam kontenjan 355.
Süt ve Besi Hayvancılığı için başarı sırası şartı var mı?
2026 ÖSYM kılavuzunda Süt ve Besi Hayvancılığı programları için başarı sırası şartı görünmüyor.