Seramik ve Cam Tasarımı (2 Yıllık) Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 2026
2026 YKS'de Seramik ve Cam Tasarımı bölümü 8 üniversitede 8 programla yer aldı (8 devlet programı) ve toplam 230 kontenjan sundu. En yüksek taban puan 321,298 (başarı sırası 627.258) ile İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, en düşük taban puan 232,528 (başarı sırası 1.747.965) ile Iğdır Üniversitesi programına ait.
Üniversitelere göre Seramik ve Cam Tasarımı
| Üniversite / Program | Yıl | Kont. | Yer. | Yer./Kont. | Taban puan | Başarı sırası |
|---|---|---|---|---|---|---|
| İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Seramik ve Cam Tasarımı, İstanbul TYTDevlet | ||||||
| 2026 | 35 | 36 | 36/35 | 321,298 | %15 zorlaştı627.258 | |
| 2025 | 60 | 62 | 62/60 | 309,806 | 739.256 | |
| 2024 | 60 | 62 | 62/60 | 306,969 | 797.017 | |
| 2023 | 60 | 62 | 62/60 | 301,027 | 870.359 | |
| Ege Üniversitesi (İzmir) Seramik ve Cam Tasarımı, İzmir TYTDevlet | ||||||
| 2026 | 30 | 31 | 31/30 | 313,542 | %9 zorlaştı700.063 | |
| 2025 | 40 | 41 | 41/40 | 306,941 | 770.881 | |
| 2024 | 40 | 41 | 41/40 | 306,727 | 799.776 | |
| 2023 | 40 | 41 | 41/40 | 308,746 | 782.225 | |
| Kocaeli Üniversitesi Seramik ve Cam Tasarımı, Kocaeli TYTDevlet | ||||||
| 2026 | 35 | 36 | 36/35 | 282,254 | %14 zorlaştı1.057.914 | |
| 2025 | 30 | 31 | 31/30 | 271,644 | 1.227.670 | |
| 2024 | 30 | 31 | 31/30 | 281,119 | 1.146.158 | |
| 2023 | 30 | 31 | 31/30 | 270,881 | 1.277.470 | |
| Bursa Uludağ Üniversitesi Seramik ve Cam Tasarımı, Bursa TYTDevlet | ||||||
| 2026 | 25 | 26 | 26/25 | 269,700 | %14 zorlaştı1.223.228 | |
| 2025 | 30 | 31 | 31/30 | 258,296 | 1.421.189 | |
| 2024 | 30 | 31 | 31/30 | 253,187 | 1.597.662 | |
| 2023 | 25 | 26 | 26/25 | 242,389 | 1.747.986 | |
| Trakya Üniversitesi (Edirne) Seramik ve Cam Tasarımı, Edirne TYTDevlet | ||||||
| 2026 | 20 | 21 | 21/20 | 257,367 | %16 zorlaştı1.394.586 | |
| 2025 | 20 | 21 | 21/20 | 242,292 | 1.655.993 | |
| 2024 | 20 | 21 | 21/20 | 236,426 | 1.893.756 | |
| 2023 | 20 | 21 | 21/20 | 228,426 | 2.008.459 | |
| Uşak Üniversitesi Seramik ve Cam Tasarımı, Uşak TYTDevlet | ||||||
| 2026 | 25 | 26 | 26/25 | 242,206 | %6 zorlaştı1.610.250 | |
| 2025 | 20 | 21 | 21/20 | 238,467 | 1.712.076 | |
| 2024 | 20 | 21 | 21/20 | 236,300 | 1.896.019 | |
| 2023 | 20 | 21 | 21/20 | 222,725 | 2.120.235 | |
| Bitlis Eren Üniversitesi Seramik ve Cam Tasarımı, Bitlis TYTDevlet | ||||||
| 2026 | 35 | 36 | 36/35 | 238,025 | %6 zorlaştı1.670.221 | |
| 2025 | 30 | 31 | 31/30 | 234,324 | 1.772.482 | |
| 2024 | 30 | 31 | 31/30 | 228,654 | 2.036.767 | |
| 2023 | 25 | 26 | 26/25 | 225,958 | 2.056.438 | |
| Iğdır Üniversitesi Seramik ve Cam Tasarımı, Iğdır TYTDevlet | ||||||
| 2026 | 25 | 26 | 26/25 | 232,528 | yeni1.747.965 | |
| 2025 | — | — | — | — | — | |
| 2024 | — | — | — | — | — | |
| 2023 | — | — | — | — | — | |
Her programın 4 yılı alt alta; vurgulu satır sıralamada kullanılan yıl. Başarı sırası küçüldükçe girmek zorlaşır: ▼ zorlaştı, ▲ kolaylaştı (bir önceki yıla göre). Kont.: kontenjan, Yer.: yerleşen.
Yıllara göre Seramik ve Cam Tasarımı taban puanları
| Yıl | Program | Kontenjan | En yüksek puan | En düşük puan | En iyi sıra | Taban sıra |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 8 | 230 | 321,298 | 232,528 | 627.258 | 1.747.965 |
| 2025 | 7 | 230 | 309,806 | 234,324 | 739.256 | 1.772.482 |
| 2024 | 7 | 230 | 306,969 | 228,654 | 797.017 | 2.036.767 |
| 2023 | 7 | 220 | 308,746 | 222,725 | 782.225 | 2.120.235 |
Her yıl, o yıl öğrenci alan tüm programları kapsar; sonradan kapanan programlar ÖSYM yerleştirme tablolarından eklenir. Kontenjan genel kontenjandır. KKTC uyruklu ve MTOK kontenjanları puan ve sıraya katılmaz. Başarı sırası yayımlanmamış bir program en yüksek ya da en düşük puanlıysa sıra gösterilmez (—).
Seramik ve Cam Tasarımı hakkında sık sorulanlar
Seramik ve Cam Tasarımı taban puanı 2026 kaç?
2026 YKS'de Seramik ve Cam Tasarımı bölümünün en yüksek taban puanı 321,298 (İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa), en düşük taban puanı 232,528 (Iğdır Üniversitesi).
Seramik ve Cam Tasarımı başarı sıralaması kaç?
2026 yılında Seramik ve Cam Tasarımı için en iyi başarı sırası 627.258, taban (en düşük) başarı sırası 1.747.965 oldu. Bir önceki yıl taban sıra 1.772.482 idi.
Seramik ve Cam Tasarımı kaç net ile girilir?
2025 yılında Seramik ve Cam Tasarımı bölümünün en kolay programına son yerleşen öğrencinin netleri TYT 18, en zor programına son yerleşenin netleri TYT 39,25 idi.
Seramik ve Cam Tasarımı kaç üniversitede var?
2026 itibarıyla Seramik ve Cam Tasarımı 8 üniversitede 8 programla bulunuyor; bunların 8 tanesi devlet üniversitesi programı. Toplam kontenjan 230.
Seramik ve Cam Tasarımı için başarı sırası şartı var mı?
2026 ÖSYM kılavuzunda Seramik ve Cam Tasarımı programları için başarı sırası şartı görünmüyor.