Nükleer Enerji Mühendisliği Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 2026
2026 YKS'de Nükleer Enerji Mühendisliği bölümü 2 üniversitede 4 programla yer aldı (4 devlet programı) ve toplam 97 kontenjan sundu. En yüksek taban puan 459,265 (başarı sırası 54.889) ile Hacettepe Üniversitesi (Ankara), en düşük taban puan 319,595 (başarı sırası 257.177) ile Sinop Üniversitesi programına ait. 1 program kontenjanını dolduramadı.
Üniversitelere göre Nükleer Enerji Mühendisliği
| Üniversite / Program | Yıl | Kont. | Yer. | Yer./Kont. | Taban puan | Başarı sırası |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hacettepe Üniversitesi (Ankara) Nükleer Enerji Mühendisliği (İngilizce), Ankara SAYDevlet | ||||||
| 2026 | 40 | 40 | 40/40 | 459,265 | %2 kolaylaştı54.889 | |
| 2025 | 55 | 55 | 55/55 | 441,489 | 54.055 | |
| 2024 | 55 | 55 | 55/55 | 425,098 | 58.558 | |
| 2023 | 50 | 50 | 50/50 | 441,840 | 65.782 | |
| Sinop Üniversitesi Nükleer Enerji Mühendisliği (İngilizce), Sinop SAYDevlet | ||||||
| 2026 | 25 | 26 | 26/25 | 332,534 | yeni226.539 | |
| 2025 | — | — | — | — | — | |
| 2024 | — | — | — | — | — | |
| 2023 | — | — | — | — | — | |
| Sinop Üniversitesi Nükleer Enerji Mühendisliği, Sinop SAYDevlet | ||||||
| 2026 | 30 | 31 | 31/30 | 319,595 | %10 zorlaştı257.177 | |
| 2025 | 30 | 31 | 31/30 | 306,127 | 287.063 | |
| 2024 | 30 | 22 | 22/30 | Dolmadı | Dolmadı | |
| 2023 | 30 | 27 | 27/30 | Dolmadı | Dolmadı | |
| Sinop Üniversitesi Nükleer Enerji Mühendisliği (KKTC Uyruklu), Sinop SAYDevletYalnızca KKTC uyruklu | ||||||
| 2026 | 2 | 0 | 0/2 | Dolmadı | Dolmadı | |
| 2025 | 1 | 0 | 0/1 | Dolmadı | Dolmadı | |
| 2024 | 1 | 0 | 0/1 | Dolmadı | Dolmadı | |
| 2023 | — | — | — | — | — | |
Her programın 4 yılı alt alta; vurgulu satır sıralamada kullanılan yıl. Başarı sırası küçüldükçe girmek zorlaşır: ▼ zorlaştı, ▲ kolaylaştı (bir önceki yıla göre). Kont.: kontenjan, Yer.: yerleşen.
Yıllara göre Nükleer Enerji Mühendisliği taban puanları
| Yıl | Program | Kontenjan | En yüksek puan | En düşük puan | En iyi sıra | Taban sıra |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 4 | 97 | 459,265 | 319,595 | 54.889 | 257.177 |
| 2025 | 3 | 86 | 441,489 | 306,127 | 54.055 | 287.063 |
| 2024 | 3 | 86 | 425,098 | 425,098 | 58.558 | 58.558 |
| 2023 | 3 | 82 | 441,840 | 441,840 | 65.782 | 65.782 |
Her yıl, o yıl öğrenci alan tüm programları kapsar; sonradan kapanan programlar ÖSYM yerleştirme tablolarından eklenir. Kontenjan genel kontenjandır. KKTC uyruklu ve MTOK kontenjanları puan ve sıraya katılmaz. Başarı sırası yayımlanmamış bir program en yüksek ya da en düşük puanlıysa sıra gösterilmez (—).
Nükleer Enerji Mühendisliği hakkında sık sorulanlar
Nükleer Enerji Mühendisliği taban puanı 2026 kaç?
2026 YKS'de Nükleer Enerji Mühendisliği bölümünün en yüksek taban puanı 459,265 (Hacettepe Üniversitesi (Ankara)), en düşük taban puanı 319,595 (Sinop Üniversitesi).
Nükleer Enerji Mühendisliği başarı sıralaması kaç?
2026 yılında Nükleer Enerji Mühendisliği için en iyi başarı sırası 54.889, taban (en düşük) başarı sırası 257.177 oldu. Bir önceki yıl taban sıra 287.063 idi.
Nükleer Enerji Mühendisliği kaç net ile girilir?
2025 yılında Nükleer Enerji Mühendisliği bölümünün en kolay programına son yerleşen öğrencinin netleri TYT 44,75 + AYT 21,75, en zor programına son yerleşenin netleri TYT 70,75 + AYT 60,25 idi.
Nükleer Enerji Mühendisliği kaç üniversitede var?
2026 itibarıyla Nükleer Enerji Mühendisliği 2 üniversitede 4 programla bulunuyor; bunların 4 tanesi devlet üniversitesi programı. Toplam kontenjan 97.
Nükleer Enerji Mühendisliği için başarı sırası şartı var mı?
Evet. Nükleer Enerji Mühendisliği programlarını tercih edebilmek için ilgili puan türünde en az 300.000 başarı sırası gerekiyor (ÖSYM kılavuzu).