Hayvansal Üretim ve Teknolojileri Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 2026
2026 YKS'de Hayvansal Üretim ve Teknolojileri bölümü 3 üniversitede 4 programla yer aldı (4 devlet programı) ve toplam 96 kontenjan sundu. En yüksek taban puan 237,072 (başarı sırası 624.701) ile Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, en düşük taban puan 205,540 (başarı sırası 897.281) ile Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi programına ait.
Hayvansal Üretim ve Teknolojileri mezunları KPSS ile hangi kadrolara atanıyor?
ÖSYM kadro nitelik kodlarında bu programdan mezun olmak şartı aranan kadrolar; son 4 yılın toplam kontenjanıyla.
Üniversitelere göre Hayvansal Üretim ve Teknolojileri
| Üniversite / Program | Yıl | Kont. | Yer. | Taban puan | Başarı sırası |
|---|---|---|---|---|---|
| Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Hayvansal Üretim ve Teknolojileri (İngilizce) SAYDevlet | 2026 | 20 | 21 | 237,072 | %7 zorlaştı624.701 |
| 2025 | 20 | 20 | 242,249 | 671.834 | |
| 2024 | 20 | 21 | 229,065 | 757.984 | |
| 2023 | 20 | 21 | 240,390 | 698.835 | |
| Muş Alparslan Üniversitesi Hayvansal Üretim ve Teknolojileri SAYDevlet | 2026 | 30 | 31 | 212,664 | %10 zorlaştı834.490 |
| 2025 | 30 | 31 | 220,308 | 931.000 | |
| 2024 | 30 | 31 | 214,112 | 949.760 | |
| 2023 | 30 | 31 | 219,268 | 943.082 | |
| Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Hayvansal Üretim ve Teknolojileri SAYDevlet | 2026 | 45 | 47 | 205,540 | %16 zorlaştı897.281 |
| 2025 | 45 | 47 | 208,492 | 1.069.305 | |
| 2024 | 45 | 47 | 208,134 | 1.022.861 | |
| 2023 | 40 | 41 | 211,954 | 1.037.735 | |
| Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Hayvansal Üretim ve Teknolojileri (KKTC Uyruklu) SAYDevletYalnızca KKTC uyruklu | 2026 | 1 | 1 | 160,113 | —1.132.081 |
| 2025 | 1 | 0 | Dolmadı | Dolmadı | |
| 2024 | 1 | 0 | Dolmadı | Dolmadı | |
| 2023 | — | — | — | — |
Her programın 4 yılı alt alta; vurgulu satır sıralamada kullanılan yıl. Başarı sırası küçüldükçe girmek zorlaşır: ▼ zorlaştı, ▲ kolaylaştı (bir önceki yıla göre). Kont.: kontenjan, Yer.: yerleşen.
Yıllara göre Hayvansal Üretim ve Teknolojileri taban puanları
| Yıl | Program | Kontenjan | En yüksek puan | En düşük puan | En iyi sıra | Taban sıra |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 4 | 96 | 237,072 | 205,540 | 624.701 | 897.281 |
| 2025 | 4 | 96 | 242,249 | 208,492 | 671.834 | 1.069.305 |
| 2024 | 4 | 96 | 229,065 | 208,134 | 757.984 | 1.022.861 |
| 2023 | 3 | 90 | 240,390 | 211,954 | 698.835 | 1.037.735 |
Her yıl, o yıl öğrenci alan tüm programları kapsar; sonradan kapanan programlar ÖSYM yerleştirme tablolarından eklenir. Kontenjan genel kontenjandır. KKTC uyruklu ve MTOK kontenjanları puan ve sıraya katılmaz. Başarı sırası yayımlanmamış bir program en yüksek ya da en düşük puanlıysa sıra gösterilmez (—).
Hayvansal Üretim ve Teknolojileri hakkında sık sorulanlar
Hayvansal Üretim ve Teknolojileri taban puanı 2026 kaç?
2026 YKS'de Hayvansal Üretim ve Teknolojileri bölümünün en yüksek taban puanı 237,072 (Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi), en düşük taban puanı 205,540 (Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi).
Hayvansal Üretim ve Teknolojileri başarı sıralaması kaç?
2026 yılında Hayvansal Üretim ve Teknolojileri için en iyi başarı sırası 624.701, taban (en düşük) başarı sırası 897.281 oldu. Bir önceki yıl taban sıra 1.069.305 idi.
Hayvansal Üretim ve Teknolojileri kaç net ile girilir?
2025 yılında Hayvansal Üretim ve Teknolojileri bölümünün en kolay programına son yerleşen öğrencinin netleri TYT 17 + AYT 5,5, en zor programına son yerleşenin netleri TYT 33,25 + AYT 6,25 idi.
Hayvansal Üretim ve Teknolojileri kaç üniversitede var?
2026 itibarıyla Hayvansal Üretim ve Teknolojileri 3 üniversitede 4 programla bulunuyor; bunların 4 tanesi devlet üniversitesi programı. Toplam kontenjan 96.
Hayvansal Üretim ve Teknolojileri için başarı sırası şartı var mı?
2026 ÖSYM kılavuzunda Hayvansal Üretim ve Teknolojileri programları için başarı sırası şartı görünmüyor.