Fransızca Mütercim ve Tercümanlık Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 2026
2026 YKS'de Fransızca Mütercim ve Tercümanlık bölümü 8 üniversitede 10 programla yer aldı (10 devlet programı) ve toplam 272 kontenjan sundu. En yüksek taban puan 459,653 (başarı sırası 5.756) ile Yıldız Teknik Üniversitesi (İstanbul), en düşük taban puan 339,114 (başarı sırası 47.791) ile Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (Karaman) programına ait. 2 program kontenjanını dolduramadı.
Üniversitelere göre Fransızca Mütercim ve Tercümanlık
| Üniversite / Program | Yıl | Kont. | Yer. | Yer./Kont. | Taban puan | Başarı sırası |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Yıldız Teknik Üniversitesi (İstanbul) Fransızca Mütercim ve Tercümanlık, İstanbul DİLDevlet | ||||||
| 2026 | 40 | 40 | 40/40 | 459,653 | %12 zorlaştı5.756 | |
| 2025 | 55 | 55 | 55/55 | 450,088 | 6.525 | |
| 2024 | 55 | 55 | 55/55 | 450,045 | 8.686 | |
| 2023 | 50 | 51 | 51/50 | 448,160 | 11.332 | |
| Hacettepe Üniversitesi (Ankara) Fransızca Mütercim ve Tercümanlık, Ankara DİLDevlet | ||||||
| 2026 | 40 | 40 | 40/40 | 451,047 | %8 kolaylaştı7.271 | |
| 2025 | 65 | 65 | 65/65 | 449,002 | 6.736 | |
| 2024 | 65 | 65 | 65/65 | 449,938 | 8.709 | |
| 2023 | 60 | 60 | 60/60 | 454,532 | 9.743 | |
| Marmara Üniversitesi (İstanbul) Fransızca Mütercim ve Tercümanlık, İstanbul DİLDevlet | ||||||
| 2026 | 40 | 40 | 40/40 | 439,024 | %6 zorlaştı9.882 | |
| 2025 | 55 | 55 | 55/55 | 432,459 | 10.543 | |
| 2024 | 55 | 56 | 56/55 | 435,493 | 12.305 | |
| 2023 | 50 | 51 | 51/50 | 440,092 | 13.593 | |
| İstanbul Üniversitesi Fransızca Mütercim ve Tercümanlık, İstanbul DİLDevlet | ||||||
| 2026 | 30 | 31 | 31/30 | 436,558 | %13 zorlaştı10.515 | |
| 2025 | 40 | 40 | 40/40 | 426,923 | 12.150 | |
| 2024 | 40 | 40 | 40/40 | 420,277 | 17.046 | |
| 2023 | 40 | 41 | 41/40 | 242,537 | 108.368 | |
| Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Fransızca Mütercim ve Tercümanlık, Ankara DİLDevlet | ||||||
| 2026 | 30 | 30 | 30/30 | 413,862 | %8 zorlaştı17.228 | |
| 2025 | 30 | 31 | 31/30 | 407,579 | 18.706 | |
| 2024 | 30 | 30 | 30/30 | 392,257 | 27.736 | |
| 2023 | — | — | — | — | — | |
| Mersin Üniversitesi Fransızca Mütercim ve Tercümanlık, Mersin DİLDevlet | ||||||
| 2026 | 35 | 36 | 36/35 | 380,678 | %19 zorlaştı30.106 | |
| 2025 | 35 | 36 | 36/35 | 362,996 | 37.347 | |
| 2024 | 35 | 36 | 36/35 | 355,342 | 44.389 | |
| 2023 | 35 | 36 | 36/35 | 352,861 | 48.819 | |
| Kırıkkale Üniversitesi Fransızca Mütercim ve Tercümanlık, Kırıkkale DİLDevlet | ||||||
| 2026 | 35 | 36 | 36/35 | 352,533 | %20 zorlaştı42.101 | |
| 2025 | 55 | 57 | 57/55 | 329,946 | 52.444 | |
| 2024 | 55 | 57 | 57/55 | 321,962 | 61.131 | |
| 2023 | 50 | 52 | 52/50 | 314,328 | 67.022 | |
| Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (Karaman) Fransızca Mütercim ve Tercümanlık, Karaman DİLDevlet | ||||||
| 2026 | 20 | 21 | 21/20 | 339,114 | %26 zorlaştı47.791 | |
| 2025 | 20 | 21 | 21/20 | 305,530 | 64.466 | |
| 2024 | — | — | — | — | — | |
| 2023 | — | — | — | — | — | |
| İstanbul Üniversitesi Fransızca Mütercim ve Tercümanlık (KKTC Uyruklu), İstanbul DİLDevletYalnızca KKTC uyruklu | ||||||
| 2026 | 1 | 0 | 0/1 | Dolmadı | Dolmadı | |
| 2025 | 1 | 0 | 0/1 | Dolmadı | Dolmadı | |
| 2024 | 1 | 1 | 1/1 | 305,347 | 70.072 | |
| 2023 | 1 | 1 | 1/1 | 284,775 | 82.667 | |
| Mersin Üniversitesi Fransızca Mütercim ve Tercümanlık (KKTC Uyruklu), Mersin DİLDevletYalnızca KKTC uyruklu | ||||||
| 2026 | 1 | 0 | 0/1 | Dolmadı | Dolmadı | |
| 2025 | — | — | — | — | — | |
| 2024 | — | — | — | — | — | |
| 2023 | — | — | — | — | — | |
Her programın 4 yılı alt alta; vurgulu satır sıralamada kullanılan yıl. Başarı sırası küçüldükçe girmek zorlaşır: ▼ zorlaştı, ▲ kolaylaştı (bir önceki yıla göre). Kont.: kontenjan, Yer.: yerleşen.
Yıllara göre Fransızca Mütercim ve Tercümanlık taban puanları
| Yıl | Program | Kontenjan | En yüksek puan | En düşük puan | En iyi sıra | Taban sıra |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 10 | 272 | 459,653 | 339,114 | 5.756 | 47.791 |
| 2025 | 10 | 357 | 450,088 | 305,530 | 6.525 | 64.466 |
| 2024 | 9 | 337 | 450,045 | 321,962 | 8.686 | 61.131 |
| 2023 | 8 | 287 | 454,532 | 242,537 | 9.743 | 108.368 |
Her yıl, o yıl öğrenci alan tüm programları kapsar; sonradan kapanan programlar ÖSYM yerleştirme tablolarından eklenir. Kontenjan genel kontenjandır. KKTC uyruklu ve MTOK kontenjanları puan ve sıraya katılmaz. Başarı sırası yayımlanmamış bir program en yüksek ya da en düşük puanlıysa sıra gösterilmez (—).
Fransızca Mütercim ve Tercümanlık hakkında sık sorulanlar
Fransızca Mütercim ve Tercümanlık taban puanı 2026 kaç?
2026 YKS'de Fransızca Mütercim ve Tercümanlık bölümünün en yüksek taban puanı 459,653 (Yıldız Teknik Üniversitesi (İstanbul)), en düşük taban puanı 339,114 (Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (Karaman)).
Fransızca Mütercim ve Tercümanlık başarı sıralaması kaç?
2026 yılında Fransızca Mütercim ve Tercümanlık için en iyi başarı sırası 5.756, taban (en düşük) başarı sırası 47.791 oldu. Bir önceki yıl taban sıra 64.466 idi.
Fransızca Mütercim ve Tercümanlık kaç net ile girilir?
2025 yılında Fransızca Mütercim ve Tercümanlık bölümünün en kolay programına son yerleşen öğrencinin netleri TYT 45 + YDT 32,25, en zor programına son yerleşenin netleri TYT 64,25 + YDT 72,5 idi.
Fransızca Mütercim ve Tercümanlık kaç üniversitede var?
2026 itibarıyla Fransızca Mütercim ve Tercümanlık 8 üniversitede 10 programla bulunuyor; bunların 10 tanesi devlet üniversitesi programı. Toplam kontenjan 272.
Fransızca Mütercim ve Tercümanlık için başarı sırası şartı var mı?
2026 ÖSYM kılavuzunda Fransızca Mütercim ve Tercümanlık programları için başarı sırası şartı görünmüyor.