Enerji Tesisleri İşletmeciliği (2 Yıllık) Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 2026
2026 YKS'de Enerji Tesisleri İşletmeciliği bölümü 3 üniversitede 4 programla yer aldı (2 devlet programı) ve toplam 115 kontenjan sundu. En yüksek taban puan 310,417 (başarı sırası 731.233) ile İstanbul Beykent Üniversitesi, en düşük taban puan 246,061 (başarı sırası 1.555.259) ile Giresun Üniversitesi programına ait. 1 program kontenjanını dolduramadı.
Üniversitelere göre Enerji Tesisleri İşletmeciliği
| Üniversite / Program | Yıl | Kont. | Yer. | Yer./Kont. | Taban puan | Başarı sırası |
|---|---|---|---|---|---|---|
| İstanbul Beykent Üniversitesi Enerji Tesisleri İşletmeciliği (Burslu), İstanbul TYTVakıfBurslu | ||||||
| 2026 | 7 | 7 | 7/7 | 310,417 | %30 zorlaştı731.233 | |
| 2025 | 7 | 7 | 7/7 | 284,601 | 1.047.569 | |
| 2024 | — | — | — | — | — | |
| 2023 | 6 | 6 | 6/6 | 305,247 | 821.585 | |
| Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Enerji Tesisleri İşletmeciliği, Çanakkale TYTDevlet | ||||||
| 2026 | 35 | 36 | 36/35 | 256,175 | %9 zorlaştı1.411.360 | |
| 2025 | 30 | 31 | 31/30 | 249,647 | 1.547.782 | |
| 2024 | 30 | 31 | 31/30 | 244,472 | 1.749.638 | |
| 2023 | 30 | 31 | 31/30 | 239,348 | 1.803.263 | |
| Giresun Üniversitesi Enerji Tesisleri İşletmeciliği, Giresun TYTDevlet | ||||||
| 2026 | 25 | 26 | 26/25 | 246,061 | %12 zorlaştı1.555.259 | |
| 2025 | 20 | 21 | 21/20 | 235,173 | 1.760.156 | |
| 2024 | — | — | — | — | — | |
| 2023 | — | — | — | — | — | |
| İstanbul Beykent Üniversitesi Enerji Tesisleri İşletmeciliği (%50 İndirimli), İstanbul TYTVakıf₺407.843/yıl | ||||||
| 2026 | 48 | 5 | 5/48 | Dolmadı | Dolmadı | |
| 2025 | 48 | 0 | 0/48 | Dolmadı | Dolmadı | |
| 2024 | — | — | — | — | — | |
| 2023 | 43 | 43 | 43/43 | 213,778 | 2.301.218 | |
Her programın 4 yılı alt alta; vurgulu satır sıralamada kullanılan yıl. Başarı sırası küçüldükçe girmek zorlaşır: ▼ zorlaştı, ▲ kolaylaştı (bir önceki yıla göre). Kont.: kontenjan, Yer.: yerleşen.
Yıllara göre Enerji Tesisleri İşletmeciliği taban puanları
| Yıl | Program | Kontenjan | En yüksek puan | En düşük puan | En iyi sıra | Taban sıra |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 4 | 115 | 310,417 | 246,061 | 731.233 | 1.555.259 |
| 2025 | 4 | 105 | 284,601 | 235,173 | 1.047.569 | 1.760.156 |
| 2024 | 1 | 30 | 244,472 | 244,472 | 1.749.638 | 1.749.638 |
| 2023 | 3 | 79 | 305,247 | 213,778 | 821.585 | 2.301.218 |
Her yıl, o yıl öğrenci alan tüm programları kapsar; sonradan kapanan programlar ÖSYM yerleştirme tablolarından eklenir. Kontenjan genel kontenjandır. KKTC uyruklu ve MTOK kontenjanları puan ve sıraya katılmaz. Başarı sırası yayımlanmamış bir program en yüksek ya da en düşük puanlıysa sıra gösterilmez (—).
Enerji Tesisleri İşletmeciliği hakkında sık sorulanlar
Enerji Tesisleri İşletmeciliği taban puanı 2026 kaç?
2026 YKS'de Enerji Tesisleri İşletmeciliği bölümünün en yüksek taban puanı 310,417 (İstanbul Beykent Üniversitesi), en düşük taban puanı 246,061 (Giresun Üniversitesi).
Enerji Tesisleri İşletmeciliği başarı sıralaması kaç?
2026 yılında Enerji Tesisleri İşletmeciliği için en iyi başarı sırası 731.233, taban (en düşük) başarı sırası 1.555.259 oldu. Bir önceki yıl taban sıra 1.760.156 idi.
Enerji Tesisleri İşletmeciliği kaç net ile girilir?
2025 yılında Enerji Tesisleri İşletmeciliği bölümünün en kolay programına son yerleşen öğrencinin netleri TYT 24,75, en zor programına son yerleşenin netleri TYT 34,5 idi.
Enerji Tesisleri İşletmeciliği kaç üniversitede var?
2026 itibarıyla Enerji Tesisleri İşletmeciliği 3 üniversitede 4 programla bulunuyor; bunların 2 tanesi devlet üniversitesi programı. Toplam kontenjan 115.
Enerji Tesisleri İşletmeciliği için başarı sırası şartı var mı?
2026 ÖSYM kılavuzunda Enerji Tesisleri İşletmeciliği programları için başarı sırası şartı görünmüyor.
Burslu Enerji Tesisleri İşletmeciliği programı var mı?
Evet, vakıf ve KKTC üniversitelerinde 1 tam burslu Enerji Tesisleri İşletmeciliği programı var. Burslu kontenjana yerleşen öğrenci öğrenim ücreti ödemez.