Endüstriyel Kalıpçılık (2 Yıllık) Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 2026
2026 YKS'de Endüstriyel Kalıpçılık bölümü 10 üniversitede 10 programla yer aldı (10 devlet programı) ve toplam 405 kontenjan sundu. En yüksek taban puan 319,102 (başarı sırası 647.231) ile Bursa Uludağ Üniversitesi, en düşük taban puan 251,657 (başarı sırası 1.475.459) ile Sinop Üniversitesi programına ait.
Üniversitelere göre Endüstriyel Kalıpçılık
| Üniversite / Program | Yıl | Kont. | Yer. | Yer./Kont. | Taban puan | Başarı sırası |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bursa Uludağ Üniversitesi Endüstriyel Kalıpçılık, Bursa TYTDevlet | ||||||
| 2026 | 60 | 61 | 61/60 | 319,102 | %5 zorlaştı647.231 | |
| 2025 | 60 | 62 | 62/60 | 315,231 | 682.114 | |
| 2024 | 60 | 61 | 61/60 | 301,331 | 865.589 | |
| 2023 | 60 | 62 | 62/60 | 285,874 | 1.063.096 | |
| Gazi Üniversitesi (Ankara) Endüstriyel Kalıpçılık, Ankara TYTDevlet | ||||||
| 2026 | 50 | 52 | 52/50 | 314,971 | %10 zorlaştı686.241 | |
| 2025 | 45 | 47 | 47/45 | 307,746 | 761.949 | |
| 2024 | 45 | 47 | 47/45 | 294,363 | 957.179 | |
| 2023 | 45 | 47 | 47/45 | 281,866 | 1.118.077 | |
| Kocaeli Üniversitesi Endüstriyel Kalıpçılık, Kocaeli TYTDevlet | ||||||
| 2026 | 40 | 41 | 41/40 | 296,902 | %7 zorlaştı879.019 | |
| 2025 | 35 | 36 | 36/35 | 292,767 | 940.655 | |
| 2024 | 35 | 36 | 36/35 | 282,864 | 1.120.174 | |
| 2023 | 35 | 36 | 36/35 | 264,709 | 1.372.343 | |
| Manisa Celâl Bayar Üniversitesi Endüstriyel Kalıpçılık, Manisa TYTDevlet | ||||||
| 2026 | 45 | 47 | 47/45 | 284,342 | %7 zorlaştı1.031.276 | |
| 2025 | 50 | 52 | 52/50 | 279,860 | 1.112.097 | |
| 2024 | 50 | 52 | 52/50 | 271,601 | 1.292.996 | |
| 2023 | 30 | 31 | 31/30 | 260,585 | 1.437.729 | |
| Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Endüstriyel Kalıpçılık, Sakarya TYTDevlet | ||||||
| 2026 | 45 | 47 | 47/45 | 280,410 | %11 zorlaştı1.081.281 | |
| 2025 | 40 | 41 | 41/40 | 272,845 | 1.210.377 | |
| 2024 | 40 | 41 | 41/40 | 266,056 | 1.382.232 | |
| 2023 | 40 | 41 | 41/40 | 247,341 | 1.660.384 | |
| Ondokuz Mayıs Üniversitesi (Samsun) Endüstriyel Kalıpçılık, Samsun TYTDevlet | ||||||
| 2026 | 45 | 47 | 47/45 | 271,547 | %7 zorlaştı1.198.141 | |
| 2025 | 40 | 41 | 41/40 | 266,982 | 1.294.645 | |
| 2024 | 40 | 41 | 41/40 | 262,741 | 1.436.229 | |
| 2023 | 40 | 41 | 41/40 | 243,780 | 1.723.164 | |
| Necmettin Erbakan Üniversitesi (Konya) Endüstriyel Kalıpçılık, Konya TYTDevlet | ||||||
| 2026 | 30 | 31 | 31/30 | 268,780 | yeni1.235.765 | |
| 2025 | — | — | — | — | — | |
| 2024 | — | — | — | — | — | |
| 2023 | — | — | — | — | — | |
| Düzce Üniversitesi Endüstriyel Kalıpçılık, Düzce TYTDevlet | ||||||
| 2026 | 35 | 36 | 36/35 | 265,179 | %11 zorlaştı1.285.542 | |
| 2025 | 30 | 31 | 31/30 | 256,726 | 1.444.033 | |
| 2024 | 30 | 31 | 31/30 | 248,270 | 1.682.735 | |
| 2023 | 20 | 21 | 21/20 | 237,864 | 1.830.623 | |
| İnönü Üniversitesi (Malatya) Endüstriyel Kalıpçılık, Malatya TYTDevlet | ||||||
| 2026 | 25 | 26 | 26/25 | 254,480 | %12 zorlaştı1.435.311 | |
| 2025 | 25 | 26 | 26/25 | 244,557 | 1.622.807 | |
| 2024 | 25 | 26 | 26/25 | 239,838 | 1.832.380 | |
| 2023 | 25 | 26 | 26/25 | 227,346 | 2.029.542 | |
| Sinop Üniversitesi Endüstriyel Kalıpçılık, Sinop TYTDevlet | ||||||
| 2026 | 30 | 31 | 31/30 | 251,657 | yeni1.475.459 | |
| 2025 | — | — | — | — | — | |
| 2024 | — | — | — | — | — | |
| 2023 | — | — | — | — | — | |
Her programın 4 yılı alt alta; vurgulu satır sıralamada kullanılan yıl. Başarı sırası küçüldükçe girmek zorlaşır: ▼ zorlaştı, ▲ kolaylaştı (bir önceki yıla göre). Kont.: kontenjan, Yer.: yerleşen.
Yıllara göre Endüstriyel Kalıpçılık taban puanları
| Yıl | Program | Kontenjan | En yüksek puan | En düşük puan | En iyi sıra | Taban sıra |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 10 | 405 | 319,102 | 251,657 | 647.231 | 1.475.459 |
| 2025 | 10 | 339 | 315,231 | 244,557 | 682.114 | 1.622.807 |
| 2024 | 10 | 339 | 301,331 | 221,217 | 865.589 | — |
| 2023 | 11 | 350 | 285,874 | 216,134 | 1.063.096 | — |
Her yıl, o yıl öğrenci alan tüm programları kapsar; sonradan kapanan programlar ÖSYM yerleştirme tablolarından eklenir. Kontenjan genel kontenjandır. KKTC uyruklu ve MTOK kontenjanları puan ve sıraya katılmaz. Başarı sırası yayımlanmamış bir program en yüksek ya da en düşük puanlıysa sıra gösterilmez (—).
Endüstriyel Kalıpçılık hakkında sık sorulanlar
Endüstriyel Kalıpçılık taban puanı 2026 kaç?
2026 YKS'de Endüstriyel Kalıpçılık bölümünün en yüksek taban puanı 319,102 (Bursa Uludağ Üniversitesi), en düşük taban puanı 251,657 (Sinop Üniversitesi).
Endüstriyel Kalıpçılık başarı sıralaması kaç?
2026 yılında Endüstriyel Kalıpçılık için en iyi başarı sırası 647.231, taban (en düşük) başarı sırası 1.475.459 oldu. Bir önceki yıl taban sıra 1.622.807 idi.
Endüstriyel Kalıpçılık kaç net ile girilir?
2025 yılında Endüstriyel Kalıpçılık bölümünün en kolay programına son yerleşen öğrencinin netleri TYT 17,75, en zor programına son yerleşenin netleri TYT 41,75 idi.
Endüstriyel Kalıpçılık kaç üniversitede var?
2026 itibarıyla Endüstriyel Kalıpçılık 10 üniversitede 10 programla bulunuyor; bunların 10 tanesi devlet üniversitesi programı. Toplam kontenjan 405.
Endüstriyel Kalıpçılık için başarı sırası şartı var mı?
2026 ÖSYM kılavuzunda Endüstriyel Kalıpçılık programları için başarı sırası şartı görünmüyor.